INDIVIDUAL GOLD MEDALISTS

             TRACK & FIELD                                                                                 WRESTLING                   Season Record   

     Sandy Stout -  880Y - 1916  (2:13.0)                                    Donny Smith - 171 lb - 1989             27 W - 3 L       

     Frank Saunders - Shot Put - 1920  (43' 2.5")                      Jessie Prater - 189 lb - 1993              32 W - 0 L

     Tex Hocker - 100Y  - 1926   (:10.4)                                       Steve Kuder - 125 lb - 1998              28 W - 3 L

     Tex Hocker - 220Y  - 1926    (:23.2)                                      Nick Johnson - 125 lb - 2001            30 W - 2 L

     Tex Hocker - Long Jump - 1926   (21' 10.25")                     Nick Johnson - 130 lb - 2002            31 W - 4 L

     Tex Hocker - 220Y  - 1927   (21.6)                                        Shawn Drennan - 140 lb - 2002       32 W - 0 L

     Clayton Campbell - 100Y - 1948; "A"  (:10.2)                      Jeff Mortimer - 189 lb - 2002            30 W - 6 L

     Clayton Campbell - 220Y - 1948; "A"  (:22.2)                      Shawn Drennan - 145 lb - 2003       31 W - 2 L

     Pat Baker - High Jump - 1949; "A"   (5' 9")                          Tate Omli** - 189 lb - 2010               34 W - 0 L

     ​Martin Crosson - 110M HH - 1979; "4A"  (:14.3)                Tate Omli** - 189 lb - 2011              38 W - 1 L

​     Janet Parrish - 200M H - 1981; "3A"   (:29.45)                                **Co-op Wrestler from Ell-Saline HS

     Beth Klein - 100M LH - 1985; "3A"     (:16.0)

​     Beth Klein - 100M LH - 1986; "3A"     (:15.9)

​     Heidi Lutz - High Jump - 1986    (5' 3")                                               CROSS COUNTRY

     Brandon Fuller - High Jump - 1990; "3A"   (6' 6")               ​Collin Trickle  -  2009  -  3A  -  17:02.41   (5K)  

     Linda Shea - 100M - 1990; "3A"   (:12.9)

     Brandon Fuller - High Jump - 1991; "3A"   (6' 4")

     Linda Shea - 100M - 1991; "3A"   (:12.48)

     Linda Shea - 200M - 1991; "3A"   (:25.57)

     Linda Shea - 400M - 1991; "3A"   (:56.37)

     TJ Trout - 800M - 1992; "3A"   (1:56.3)

     Mike McGavran - Discus - 1992; "3A"   (161' 4")

     Erik Shupe - 110M HH - 1992; "3A"   (:15.29)

     Linda Shea - 100M - 1992; "3A"   (:12.91)

     Linda Shea - 200M - 1992; "3A"   (:26.07)

​     Linda Shea - 400M - 1992; "3A"   (:56.77)

     TJ Trout - 800M - 1993; "3A"   (1:57)   

     TJ Trout - 1600M - 1993; "3A"   (4:27.03)

     Erik Shupe - 110M HH - 1994; "3A"   (:14.78)

​     Erik Shupe - Triple Jump - 1994; "3A"   (46' 8")

     ​Becky Trout - High Jump - 1996; "3A"   (5' 6")

     Tanner Gassman - 100M - 1999; "3A"   (:11.76)

     Kelly Condray - Javelin (old design) - 2000; "3A"   (200' 10")

     Drew Wedel - 100M - 2002; "3A"   (:11.03)

     Drew Wedel - 200M - 2002; "3A"   (:22.76)

     Jacob Nelson - 300M IH - 2002; "3A"   (:39.46)   

     Ryan Mortimer - 200M - 2004; "3A"   (:23.71)

     Jeff Doering - 400M - 2005; "3A"   (:49.91)

     Kenton Lonberger - 100M - 2006; "2A"   (:10.9)

     Kenton Lonberger - 200M - 2006; "2A"   (:22.3)

     Cameron Knox - Shot Put - 2006; "2A"   (53' 10")

     Kenton Lonberger - 100M - 2007; "2A"   (:10.99)

     Kenton Lonberger - 200M - 2007; "2A"   (:22.3)

     Lindsay Shupe - 200M - 2015; "3A"   (:25.89)

     Lindsay Shupe - 100M - 2016; "3A"   (:12.52)

​     Lindsay Shupe - 200M - 2016; "3A"   (:25.94)


























                   TEAM CHAMPIONS


1970 - Two Man Golf - Sand Greens; Class "2A" 

                        (Wally Haworth & Ron Parker)

1980 - Volleyball; Class "3A"

​1996 - K-18 Baseball (ages 14 - 15)

2002 - Boys Track; Class "3A"

2005 - Boys Track; Class "3A"

2006 - Boys Track; Class "2A"

2007 - Boys Track; Class "2A"



    TRACK RELAY TEAM CHAMPIONS

1916 - Boys 440Y    (unknown time)

           (Gage, Shreve, Murdick, Stout)

1948 - Boys 4x220Y; "A"   (1:35.2)

           (Saunders, McNalley, Cowan, Campbell)

1972 - Girls MEDLEY; "2A"   (1:52.0)

          (Gassman, Gridley, Comfort, Geist)

1979 - Girls 4x100M; "4A"   (:51.0)

          (Meredith, Parrish, Cooper, Macy) 

1980 - Girls 4x100M; "4A"   (:50.2)

          (Meredith, Parrish, Cooper, Macy)

1980 - Girls 4x200M; "4A"   (1:45.5)

          (Meredith, Parrish, Cooper, Macy)

1981 - Girls 4x100M; "3A"   (:50.61)

         (Cooper, Garrsion, Macy, Parrish)

1989 - Girls 4x100M; "3A"   (:50.56)

        (Bradshaw, Galgerud, Shea Lo., Thurston) 

1990 - Girls 4x100M; "3A"   (:50.62)

​        (Thurston, Garrison, Galgerud, Shea Li.)

1990 - Girls 4x200M; "3A"   (1:46.82)

​       (Shea Lo., Garrison, Galgerud, Thurston)

1991 - Boys 4x800M; "3A"   (8:15.01)

      (Constable, Chapman Ko., Doering, Trout)

1992 - Girls 4x400M; "3A"   (4:06.7)

       (Thurston, Breault, Shea Lo., Shea Li.)

1993 - Boys 4x400M; "3A"   (3:27.12)

​       (Chapman Ke., Brumbaugh, Shupe, Trout)

2002 - Boys 4x100M; "3A"   (:43.87)

       (Mortimer, Zuker, Wedel, Nelson)

2002 - Boys 4x400M; "3A"   (3:26.6)

      (Mortimer, Zuker, Wedel, Nelson)

2003 - Girls 4x800; "3A"   (9:58.56)

       (Atwell, George, Hendrixson, Perry)

2005 - Boys 4x400M; "3A"   (3:25.35)

         (Doering, Lonberger Ke. Lonberger Ky, Mortimer)

2007 - Boys 4x100M; "3A"   (:43.52)

      (Jones, Townsend, Lonberger Ke, Lonberger Ky)   

2007 - Boys 4x400M; "3A"   (3:26.88)

         (Lonberger Ke, Jones, Townsend, Lonberger Ky)

2013 - Girls 4x100M; "3A"   (:50.34)

​       (Peters, Giles, Allison, Shupe)   

2013 - Girls 4x400M; "3A"   (4:07.05)

​      (Peters, Giles, Allison, Shupe)













THE   MINNEAPOLIS   SPORTS   HALL   OF   FAME

Newest Additions to Website - MHS Football, Boys & Girls Basketball, Volleyball & Wrestling Records/Stats in the MHS Sports Records Page Link shown below.

Preserving the Sports History of North Ottawa County, Kansas

SHOW YOUR SUPPORT OF 

THIS WEBSITE BY PLACING A BUSINESS ADVERTISEMENT OR NOTE OF PERSONAL SUPPORT HERE!  Contact the webmaster for more information at
dleech@eaglecom.net